نسخه RSS سارال خبر

  قول و قرارهای دولت ترکیه و پ.پ.ک

  به رغم اعلام رسمی آغاز مذاکرات صلح میان دولت ترکیه و ˈعبدالله اوج آلانˈ رهبر زندانی ˈپ.ک.کˈ، روند امور نشان از شکنندگی مذاکرات به دلیل بی اعتمادی نهان طرفین در روند این بازی سیاسی دارد.

   

  به گزارش  ایرنا، عید نوروز گذشته پس از مذاکرات طولانی میان ˈحاکان فیدانˈ رییس سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه (میت) و ˈعبدالله اوج آلانˈ رهبر زندانی حزب غیر قانونی کارگران کرد ترکیه (پ.ک.ک) دولت آنکارا و ˈپ.ک.کˈ رسما اعلام کردند که برای پایان دادن به جنگی که در 30 سال گذشته 40 هزار کشته به جا گذاشته، به توافق رسیده اند.

  عبدالله اوج آلان در عید نوروز در پیامی اعلام کرد که مذاکرات صلح آغاز شده و به عناصر مسلح ˈپ.ک.کˈ دستور داده است که با اعلام آتش بس و پایان دادن به تحرکات مسلحانه و تخریبی خاک ترکیه را ترک کنند.

  با گذشت بیش از 6 ماه از این ماجرا ، اکنون طرفین همدیگر را به عدم پایبندی به قول و قرارهای خود متهم کرده و صحبت از احتمال به بن بست رسیدن این مذاکرات می کنند.

  همزمانی آغاز مذاکرات صلح با رشد بحران در سوریه و نقش دولت ترکیه و ˈپ.ک.کˈ در تحولات منطقه نشان می دهد که با تغییر موازنه سیاسی در منطقه یعنی شکست ترکیه در اجرای سیاست ساقط کردن دولت ˈبشار اسدˈ و بروز یک حرکت کردی در شمال سوریه و در نزدیکی مرزهای ترکیه با سوریه و حمایت ˈپ.ک.کˈ از این حرکت و در واقع تغییر منافع ترکیه و ˈپ.ک.کˈ نسبت به دوران آغاز مذاکرات، شرایطی را به وجود آورده است که هر دو طرف حسابهای جدیدی را برای خود باز کرده اند.

  ترکیه، همزمان با بروز تحولات بیداری اسلامی در منطقه برای افزایش نفوذ خود در خاورمیانه و شمال آفریقا، سیاست توسعه همکاری با دولتهای جدید منطقه را آغاز کرد و در این راه نیز تلاش گسترده ای را برای ساقط کردن دولت ˈبشار اسدˈ و تشکیل دولتی حرف شنو از ترکیه در دمشق آغاز کرد. بنابراین لازم بود، برای تحقق سیاست های منطقه ای جدید خود در مناسباتش با کردهای مخالف ترکیه تجدید نظر کند تا بتواند از برگه آنها برای توسعه همکاریهای خود با اقلیم کردستان عراق و کردهای سوریه بهره ببرد.

  با تغییر اوضاع در سوریه و بروز حرکت کردی موسوم به حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه و همکاری این حرکت با ˈپ.ک.کˈ ، عبدالله اوج آلان خواهان نقش بزرگتری در منطقه شد و اعلام کرد که برای موفقیت روند مذاکرات صلح با دولت ترکیه باید یک نقش بزرگتر و راهبردی تری به وی واگذار شود.

  دولت ترکیه با علم به این امر و با توجه به اینکه در آستانه سه انتخابات شهرداری ها ، ریاست جمهوری و انتخابات پارلمانی قرار دارد، برای اینکه در این چند انتخابات پی درپی به دلیل مصالحه با ˈپ.ک.کˈ آرای خود در میان اقشار ملی گرا و پان ترکیست را کاهش ندهد ، سیاست کند کردن روند مذاکرات و متهم کردن ˈ پ.ک.کˈ به عدم پایبندی به قولهای خود را در پیش گرفت.

  طی چند روز گذشته عبدالله اوج الان رهبر ˈپ. ک.کˈ با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، وی هنوز امیدوار است تا به قرارداد صلح با دولت ترکیه دست یابد، ولی این مساله مستلزم تغییر شیوه آنکارا خواهد بود.

  اوج آلان تصریح کرد، من منتظر پاسخ دولت ترکیه برای آغاز مذاکرات جدی و هدفمند هستم ، به علت حساس بودن این روند دولت ترکیه باید بدون تاخیر و هر چه سریعتر روند مذاکرات جدی را آغاز کند.

  اوج آلان و دیگر سران ˈپ.ک.کˈ و رهبران حزب صلح و دمکراسی که در میان کردهای ترکیه نفوذ داشته و در مذاکرات ˈپ.ک.کˈ با دولت ترکیه نیز نقش دارند، همگی در این مورد متفق القول هستند که دولت آنکارا حاضر نیست خواسته های آنها را و مطالبات سیاسی کردها را برآورده کند و دولت اردوغان تلاش دارد که در روند مذاکرات صلح به نوعی آنها را فریب داده و آرای خود را در مناطق کردنشین افزایش دهد.

  ˈجمیل باییکˈ رییس شورای رهبری ˈپ.ک.کˈ اخیرا در انتقاد تند از سیاست دولت اردوغان در قبال مخالفان کرد گفت: ترکیه در صدد آغاز یک جنگ بزرگ و همه جانبه علیه کردهاست و اگر مرحله دوم مذاکرات صلح یعنی روند تغییر قانون اساسی، به نفع کردها به پایان نرسد، مذاکره صلح با دولت به بن بست خواهد رسید.

  به نظر می رسد که طی 6 ماه گذشته و در روند مذاکرات صلح و همسو با تغییر شرایط در منطقه و سوریه دولت آنکارا و ˈپ.ک.کˈ هر دو از سیاستهای طرف مقابل با خبر شده و با تکیه بر اطلاعات خود در این زمینه و برای ادامه سیاستهای آتی همدیگر را به نقض قول و قرارهای قبلی متهم می کنند.

  ˈیالچین آک دوغان ˈ مشاور ارشد ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه در این مورد می گوید، رهبران ˈپ.ک.کˈ برای پیشبرد مقاصد سیاسی خود در میان توده های کرد (در ترکیه ، سوریه و عراق) ، عبدالله اوج الان را به عنوان معمار و طراح اصلی مذاکرات صلح معرفی کرده و نقش دولت ترکیه در پیشبرد مذاکرات را کتمان می کنند.

  وی افزود: در واقع تضاد و تناقض اصلی در طرز فکر سران ˈ پ.ک.کˈ نیز در همین موضوع نهفته است که از یک سو دولت ترکیه را به عنوان نهادی معرفی می کنند که برآورده کردن آرزوها و تامین مطالبات کردها، تماما به تصمیم و خواست آن موکول است و از سوی دیگر کاری می کنند که حس قدردانی و سپاسگزاری بین مردم، نسبت به دولت به وجود نیاید و به جای آن با انجام اقدامات تبلیغاتی و در سخنرانی ها، حس دشمنی علیه دولت تقویت شود.

  مشاور ارشد اردوغان اضافه می کند: حزب حاکم عدالت و توسعه تاکنون برای حل معضل کردهای ترکیه گام های بلندی برداشته و اقدامات موثری انجام داده است.

  وی با ابراز بی اعتمادی و گلایه از ˈپ.ک.کˈ می گوید، رویکرد و نگرش ˈ پ.ک.کˈ درقبال این اقدامات مثبت و اثرگذار، به این سه شیوه بوده است: نخست؛ کوچک شمردن این اقدامات و بی اثر دانستن آنها در تامین رضایت شهروندان کرد. دوم؛ انکار اقدامات مثبت دولت در بسیاری از حوزه ها. سوم؛ طرح این ادعا که تمام اقدامات مثبت دولت برآمده از حزب حاکم عدالت و توسعه، خارج از اراده و تصمیم دولت صورت گرفته و همه این آثار مثبت، صرفا نتیجه ی مبارزات ˈپ.ک.کˈ بوده است.

  در مقابل ˈجمیل باییکˈ رییس شورای ˈپ.ک.کˈ دولت ترکیه را به بی اعتنایی به مطالبات سیاسی کردهای ترکیه متهم می کند و می گوید : بسته ای که تحت نام بسته اصلاحات دمکراسی از سوی دولت آنکارا مطرح شده است، ناکافی است.

  اردوغان اواخر سپتامبر اصلاحات سیاسی را با هدف افزایش حقوق سیاسی کردهای ترکیه ارائه کرده است. بر اساس بسته پیشنهادی اردوغان، آموزش زبان کردی در مدارس خصوصی بلامانع است و کاندیداهای انتخابات حق شرکت در مبارزات انتخاباتی در مناطق کردنشین و سخنرانی به زبان کردی را خواهند داشت، اسامی سابق شهرهای کردنشین که پیشتر به زبان ترکی تغییر یافته، دوباره به زبان کردی بازگردانده خواهد شد.

  ناظران آگاه عقیده دارند که روند مذاکرات صلح میان ˈپ.ک.کˈ و دولت اردوغان اکنون با توجه به تغییراتی که در خواسته ها و جایگاههای طرفین و شرایط منطقه، بویژه در مورد سوریه به وجود آمده است، با زمان آغاز مذاکرات فرق اساسی کرده و حداقل این روند در کوتاه مدت که دولت ترکیه سرگرم تبلیغاتهای انتخاباتی بوده و ˈپ.ک.کˈ نیز در انتظار نتایج تحولات سوریه می باشد و تعیین راهبر جدیدی برای خود است نمی تواند نتیجه ای داشته باشد.

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 1894 l تاریخ ارسال پنجشنبه, 02 آبان 1392 ساعت 11:36 توسط سارال خبر l کد خبری: 86

  اضافه کردن نظر

  سارال خبر نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


  تبلیغات
  
  

  ســـارال خبـــــر

  آخرین عناوین اخبار دیواندره