نسخه RSS سارال خبر

  سارال خبر:  در برنامه ریزی های توسعه وکلان کشور همواره از حوزه فرهنگ غفلت شده است؛ که علت اصلی آن نظام برنامه ریزی توسعه کشور بوده که از نظام های رایج توسعه ی اقتصاد محور غربی الگو برداری شده است.

   

  به گزارش سارال خبر، در برنامه ریزی های توسعه وکلان کشور همواره از حوزه فرهنگ غفلت شده است؛ که علت اصلی آن نظام برنامه ریزی توسعه کشور بوده که از نظام های رایج توسعه ی اقتصاد محور غربی الگو برداری شده است.

   تنظیمات کشوردر این الگو، بر محور اقتصاد و توسعه ی اقتصادی است و سایر امور اجتماع به ویژه حوزه فرهنگ ذیل آن و با نگاه درآمد و هزینه ی اقتصادی نگریسته می شود.

   هرچند نهادها و شخصیت های مختلفی درباره مدل و شاخص های توسعه واز جمله الگو و شاخص های فرهنگی به تحقیق پرداخته اند اما تاکنون به الگوی بومی –اسلامی نرسیده اند.

  بدیهی است مدیریت وهدایت مجموعه ها بدون شناخت دقیق وضعیت موجود، تعیین اهداف، طراحی وضعیت مطلوب و تنظیم وضعیت های انتقال ممکن نیست. شناسایی وضعیت موجود و تعیین وضعیت مطلوب وانتقال، هنگامی به سامان وسازمان یافته است که براساس مدلی دقیق وکامل باشد وهمان مدل مبنای  ارزیابی ها و سنجش وضع موجود ومطلوب قرار گیرد.

   به بیان روشن تر مدیریت برحوزه فرهنگ وبه گونه ویژه حوزه فرهنگ عمومی، مدیریت بردانش، گرایش ورفتار آحادجامعه، خانواده ها وسازمان ها ونهادها است؛ که نیازمند مدلی دقیق بوده تا براساس آن بتوان وضعیت موجود را شناخت، وضعیت مطلوب را تعیین وهدف گذاری کرد و وضعیت های انتقال را طراحی وبراساس آن مدل حرکت به سمت وضعیت مطلوب را اندازه گیری وارزیابی نمود.

  در شرایط مطلوب این مدل باید مبنای برنامه ریزی توسعه همه ی امور کشور باشد وبرنامه های رشد اقتصادی ذیل برنامه ریزی توسعه فرهنگ قرار گیرد.

  مشکل دیگر نظام برنامه ریزی توسعه فعلی این است که همواره نگاه به حوزه ی فرهنگ از منظر شاخص های کمی امکانات فرهنگی وحداکثر فعالیت فرهنگی بوده واز اصل فرهنگ غافل است.

  شاخص ها نیز از نظام های برنامه ریزی سکولار غربی گرفته شده است. تعداد صندلی سالن های سینما وتئاتر، تعداد نسخه ی کتاب های منتشر شده، تعداد فیلم های تولید شده و... اصلی ترین شاخص های برنامه ریزی های  توسعه در بخش فرهنگ است و از این که این امکانات یا فعالیت ها چه تأثیری بر فرهنگ عمومی، یعنی دانش، گرایش ورفتار افراد وجامعه داشته است غفلت می شود.

   مشکل دیگر حوزه ی فرهنگ، بعضی ارزیابی های ساده انگارانه وبی منطق عده ای، از فرهنگ است. آسیب شناسی فرهنگی آنهاکه حتی بعضی از دلسوزان انقلاب بین آنها هستند از این نوع است. آسیب شناسایی هایی که به پاسخ های به کلی متفاوتی منجر شده است و موضع گیری های مبتنی برآن به علت همه جانبه نبودن مثمر ثمر نیز نبوده است.

  گروه دیگری نیز درحوزه ی فرهنگ نقش آفرین بوده اند که امور فرهنگی را به جهت کیفی بودن، قابل سنجش نمی دانند در حالی که شناسایی، هدف گذاری، برنامه ریزی و ارزیابی مجموعه ها تنها براساس یک مدل تحقیق وشاخص های برآمده از آن میسر است.

  سیف الله کرمی  بهمن 92

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 2248 l تاریخ ارسال جمعه, 04 بهمن 1392 ساعت 13:50 توسط سارال خبر l کد خبری: 755

  نظرات   

   
  0 # Guest 1392-11-05 00:07
  اگه میشه سارال خبر این نویسندهی تواناکه در همه سایت های شهرستان قلم می زنن را بیشتر معرفی نمایید مثلاً کجایی هستن چکاره ودر کجا کار میکنن
  پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
   

  اضافه کردن نظر

  سارال خبر نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


  تبلیغات
  
  

  ســـارال خبـــــر

  آخرین عناوین اخبار دیواندره