نسخه RSS سارال خبر

  سارال خبر: نان سیب زمینی وعده ی اصلی خیلی ها بود و زندگیها کم هزینه تر از آن بود که کسی روغن و برنج کوپنی اش را کفاف نداند و هرچه سختی بود به یک دلیل بزرگ تحمل میشد و آن هم یکسانی مردم بود که کسی به کسی مفاخره نمیکرد.

  به گزارش سارال خبر، روزگاری مردم در همین نزدیکی با هم بودند و برای هم. نه اینکه امروز نیستند اما آنچه بیشتر نما دارد و به چشم می آید متاسفانه فاصله هاست که هر روز بیشتر از دیروز خود نمایی می کند.

  فاصله ،مکررترین و پرکاربرد ترین کلمه ای است که این روزها جای خود را در فرهنگ و اجتماع ما باز کرده و هیچ جای گریزی و هیچ راه گزیری برای آن باقی نمانده است.نسل دهه ی سوم انقلاب در اوج قله ی فاصله ها قرار دارد.ما به خودمان نمی توانیم کمک کنیم تا چه رسد به آنها(فرزندانمان).

  انقلاب که شد اولین مزیّتش یکسانی بود حد اقل هر آنکه به چشم می دیدی وهر آنچه به گوش می شنیدی همانندی وشباهت و یکسانی بود تا آنجا که عده ای زمینه را مناسب یافته از در افراط در آمده و از جامعه ی بی طبقه ی توحیدی صحبت می کردند . بزرگواری بر سفره ای نشسته بود که در خانه ی میزبان دو عدد پنکه برای خنک کردن کار می کرده میهمان عزیز تاب نمی آورد به شرطی دست به سفره دراز می کند که صاحب خانه یکی از دو پنکه اش را به همسایه ای ببخشد که در گرمای تابستان پنکه نداشته.

  دور هم که می نشستند هیچ سخنی از تجمل سفره و خانه و ماشین نبود .انگار هر چه هست از همه است و هیچ کس بزرگیش در بیشتر داشتنش نبود.خانه ها یک شکل بود و مردم هم راه هم بودند.روستایی گندمش را نان می پخت تا کسی در خیابان شهر گرسنه نماند.شهریها با دستهایی که تا به حال نه بیل دیده بود و نه داس در گرمای روزهای روزه داری به کمک روستائیان می رفتند تا گندم و جوشان بر زمین نماند.اینها نه داستان است و نه افسانه .اگر حد اقل پنجاه درصد جامعه گوشه و کنار ذهنشان را کنکاش کنند صدها صحنه ی ناب را به یاد می آورند که آنچه گفتیم مشتی از خروار است.

  نان سیب زمینی وعده ی اصلی خیلی ها بود و زندگیها کم هزینه تر از آن بود که کسی روغن و برنج کوپنی اش را کفاف نداند و هرچه سختی بود به یک دلیل بزرگ تحمل میشد و آن هم یکسانی مردم بود که کسی به کسی مفاخره نمیکرد. اینکه چه شد و چگونه شد که ناگهان نسل سوخته و رنج کشیده به هم بر آمد و شد آنچه می بینیم کاری جامعه شناسی می خواهد و بررسی اش در حوصله ی این چند سطر نمی گنجد ولی آنچه امروز میبینیم به خوبی احساس می کنیم که هر چند در ظاهر داراتر و ثروتمند تر و تواناتریم اما از درون آشفتگیها فریاد می کشد و همه کلاف سر در گمی را می مانیم که انکار نباید گره کور زندگیمان باز شود .

   نسل دست پرورده ی همان آدمهای سختی کشیده امروز با سرعت زیاد به دنبال داشتن است .به هر قیمتی .مهم نیست که چه می دهی .مهم آنست که چه به دست می آوری و در این میان فاصله ها چنان زیادند که هیچ میزانی توان اندازه گیریش را ندارد. در جنبه ی اعتقادی فاصله به اندازه ای است که یکی از حب و عشقش به درجه ای رسیده که امثال مولانا و سعدی و حافظ را کافر می پندارد در جنبه ی رعایت حلال و حرام می شناسیم افرادی را که دیدن صحنه های تلویزیونی را شبهه ناک می دانند و صدای هر نوایی را حرام می شناسند و عده ای در مقابل چنان به اعتراض از اخلاق گریزانند که مطمئنا سرکرده های بی اخلاقی و بی بند و باری باید جلوشان لنگ بیاندازند و بگریزند.

   در کسب مال به چنان رقابت کوری پرداخته ایم که واقعا هدف وسیله را توجیه می کند .قسم به مقدسات و بی توجهی به تعهدات نمودارش در سیستم بانکی نیاز به شاهد مثال ندارد. چک برگشتی.کلاه برداری.مال مردم خوری. سرقت و .... چه شده است که زندانهای ما با چندین برابر ظرفیت باز با ازدحام محکومین روبروست و در هر گوشه و کناری شاهد ساخت و ساز ندامتگاه هستیم که البته بماند آنچه در ندامتگاهها می گذرد.

  فاصله ها روز به روز بین نسلهای پشت سر هم زیاد می شود وکار به جای رسیده که خود هم نسلیها حرف هم را نمی فهمند . اختلاس در بانک و اداره و سیستم ورزشی و اقتصادی و سیاسی و متاسفانه قضایی کار را به جایی رسانده که : گوش اگر گوش من و ناله اگر ناله ی تست ////آنچه البته به جایی نرسد فریاد است بله همیشه خوبان و پاکان و درست کاران هر چند زیاد باشند بلند گویشان خاموش است و بدکاران هرچه اندک باشند آوازشان گوش فلک را پر می کند و به همین دلیل است که شیخ اجل سعدی شیرازی می فرماید : اگر برکه ای پر کنند از گلاب //// سگی در وی افتد کند منجلاب آدمی به امید زنده است .

  منبع: http://sinasana.ir

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 3233 l تاریخ ارسال پنجشنبه, 20 شهریور 1393 ساعت 07:22 توسط سارال خبر l کد خبری: 2875

  اضافه کردن نظر

  سارال خبر نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


  تبلیغات
  
  

  ســـارال خبـــــر

  آخرین عناوین اخبار دیواندره