نسخه RSS سارال خبر

  چهارشنبه سوری امروزی؛تفریح یا تحریف

  سارال خبر:پلیس هرگز شادی و تخلیه هیجان را در نسل جوان جامعه نکوهش نمی کند؛ اما زمانی که پای آزردن دیگران و تخریب اموال عمومی و برهم زدن نظم و امنیت به میان آید، مسئله فرق می کند و انتظار آحاد مردم نیز از پلیس چیزی جز برخورد قاطعانه نیست.

  به گزارش خبرنگار سارال خبر، تجربه تلخ حوادث سال های گذشته در مراسم چهارشنبه آخر سال، همواره موجب دغدغه و نگرانی خانواده ها در آستانه ایام نوروز است. برخورد قاطعانه با افراد معدودی که با رفتار های غیر قانونی ، ناهنجار و پرخطر، ایجاد راهبندان، سدمعبر، ایجاد مزاحمت و پرتاب مواد محترقه و آتش زا، نظم و امنیت عمومی شهرها را مختل می کنند ، مطالبه به حق آحاد مردم از متولیان اصلی برقراری نظم و امنیت است. با این حال وقتی همه آنچه گفته شد، به تدریج تبدیل به ارزش و فرهنگ شود، اصلاح آن به تنهایی از عهده نیروی انتظامی و هیچ نهاد و سازمان دیگری برنخواهد آمد؛ از این رو وظیفه تمامی اقشار جامعه است که با راسخ و با نیتی خالصانه با این پدیده ناهنجار مقابله کنند.
  بدون شک برای مبارزه با هر پدیده ناگواری ابتدا باید آن را شناخت؛ در مورد چهارشنبه سوری، کتاب ها و مقالات متعددی نوشته شده است که ما دلیلی بر بازنویسی آنها نمی بینیم؛ اما در مورد ماهیت این مراسم که توسط برخی افراد سودجو به شکل امروزی درآمده است، نکاتی را به اختصار بیام می کنیم؛ مراسمی که دستخوش «تحریف» بر خود گرفته است!
  حضرت علی (ع) با توجه به بینش شگرف و وسعت نظر بی همتای خود و شناختی که از فرهنگ کهن مصر داشتند، در نامه ای به جانشین خود در امور سیاسی و مملکت داری سرزمین مصر، به اوتوصیه می کنند که مبادا با آداب و رسوم و سنت های نیکو و مبارک مردمان آن سرزمین به مقابله برخیزد؛ بلکه باید تا آنجا که ممکن است، به عقاید و رسوم مردمان احترام بگذارد.
  ما نمی توانیم و هیچ کس دیگری هم نمی تواند پیشینه تاریخی مراسم چهارشنبه سوری را در ایران انکار کند؛ اما این را به جرأت می توان گفت که میان آنچه در گذشته اتفاق می افتاد و آنچه امروزه رخ می دهد، هیچ گونه سنخیتی وجود ندارد.
  در آداب و رسوم کهن چهارشنبه سوری، هیچ کس موجب آزار دیگری نمی شد؛ زبان هیچ کودکی از ترس بند نمی کرد؛جان هیچ بیماری به خطر نمی افتاد؛ هیچ زن بارداری جنین خود را سقط نمی کرد؛ هیچ چشمی بی فروغ و هیچ عضوی قطع نمی شد و از همه مهمتر اینکه هیچ پدر و مادری داغ فرزند دلبندش را نمی دید.
  در چهرشنبه سوری قدیم شادی نمی کردند؛ اما اکنون لذت شادی و هیجان این شب، با ترس و دلهره و اندوه و حسرت در آمیخته است.
  واقعیت این است که در بسیاری از کشور های دنیا، برنامه های متنوعی برای شادی و تخلیه هیجان افراد طراحی و اجرا می شود؛ اما هیچ یک از این برنامه ها با اجرای مراسم چهارشنبه سوری در کشور ما به شکل امروزی شبیه نیست. اینکه در یک شب تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان ما دچار آسیب های جدی شده و راهی بیمارستان می شوند؛ اینکه آثار زشت نارنجک های دستی بر در و دیوارهای شهر ما می نشیند؛ اینکه برخی شادی کنند برخی وحشت! . . .،  نه در دین ما جایگاهی دارد و نه شایسته فرهنگ کهن ماست و در یک جمله می توان گفت این موضوع با عزت و سربلندی ملت ما در تضاد است.
  اینکه مسئولان در مقابل استفاده از ترقه ها و وسایل آتش بازی به اصطلاح بی خطر و مجاز، از خود ملایمت و نرمی نشان می دهند، دلیلی بر مجاز بودن این وسایل و این رفتارها در معنای حقیقی نیست؛ واقعیت این است که این رفتارها و استفاده شایع از این وسایل «بدی» هستند که در مقابل «بدتر» ترجیح داده شده اند. دلیل عقلی این ادعا، آسیب هایی است که به روح و روان شهروندان وارد می شود؛ صداهای مهیبی که در کوچه ها و مناطق مسکونی تولید می شود، شاید زخمی بر بدن کسی ایجاد نکند شاید تخلیه چشمی را به دنبال نداشته باشد، اما آیا سوهانی هم بر اعصاب سالمندان ما نیست؟
  - آیا موجب وحشت مادری که در انتظار تولد نوزاد خود است هم نمی شود؟
  - آیا ترس را برکودکان خردسال مستولی نمی کند؟
  - اصلا آیا می توان ضمانت داد که مرگ هیچ بیمار قلبی را در پی نداشته باشد؟
  پلیس هرگز شادی و تخلیه هیجان را در نسل جوان جامعه نکوهش نمی کند؛ اما زمانی که پای آزردن دیگران و تخریب اموال عمومی و برهم زدن نظم و امنیت به میان آید، مسئله فرق می کند و انتظار آحاد مردم نیز از پلیس چیزی جز برخورد قاطعانه نیست. از این جهت که پلیس مجری قانون است و در قانون مجازات اسلامی نیز برای افراد مخل نظم و امنیت، مجازات در نظر گرفته شده است. قانونی که هر فرد عاقلی اجرای آن را برای برقراری امنیت لازم دانسته و استثنایی برای آن قائل نیست . در ماده 618 قانون مجازات اسلامی آمده است:
  هر کس با هیاهو، جنجال، حرکات غیر متعارف یا با تعرض به افراد، موجب اخلال در نظم و آرامش عمومی گردد یا مردم را از کسب و کار باز دارد ، به حبس از سه ماه تا یک سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

  چهارشنبه سوری امروزی؛تفریح یا تحریف
  معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی شهرستان دیواندره
   

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 46 l تاریخ ارسال جمعه, 22 اسفند 1393 ساعت 09:16 توسط سارال خبر l کد خبری: 4262

  تبلیغات
  
  

  آخرین عناوین اخبار دیواندره