نسخه RSS سارال خبر

  سارال خبر: گوران‌ها گروه گسترده و اصيل‌ترين كردان منطقه بوده كه بدون وابستگي به ديگر طوائف و عشاير در همه‌جا به رعيتي و كار كشاورزي مشغول بوده و هرجا نام كُرد بوده گوران هم قدمتي به اين تاريخ دارد.

  به گزارش خبرنگار سارال خبر، گوران‌ها گروه گسترده و اصيل‌ترين كردان منطقه بوده كه بدون وابستگي به ديگر طوائف و عشاير در همه‌جا به رعيتي و كار كشاورزي مشغول بوده و هرجا نام كُرد بوده گوران هم قدمتي به اين تاريخ دارد.

  گوران‌ها تيره‌اي باستاني و پرآوازه هستند و در سرچشمه‌ها آمده است كه در ميان گوران‌ها اين روايت حاكم است كه آنان نوادگان بهرام گور، شهريار ساساني هستند. اين نه تنها از نگاه هم‌آوا بودن لقب به گور بنام گوراني بلكه از اين رو هم درخور نگرش است كه ساختمان شهر كرمانشاه در خطه زيست گوران‌ها را از او مي‌دانند. كار به اين روال بوده است كه بنا به نوشته لازار پارتيسي و رهران پيش از پادشاهي فرمانرواي خطه كرمان در ايران خاوري بوده و به كرمانشاه آوازه داشته است.

  گوران‌ها از كلمه گاوران گرفته شده است و چنانچه از نام آن پيداست بدان سايه‌اي روستايي مي‌دهد نه تنها گوران‌ها بذري‌كار و زارع بودخ بلكه چوپان و رمه‌ران نيز هستند. پس گوران از گري، اگور به معني آتش داده را به آتش‌پرست نمودار بافته است. طايفه گوران ساكن در شهرستان ديواندره قبلاً از همين تبار و از غرب كرمانشاه قبل از حكمراني سارم نظام و سالارالدوله والي كردستاني به اين مناطق آورده شده‌اند.

  طايفه گوران شامل شش تيره:

   1 ـ خلخالي

   2 ـ بي‌بيان

  3 ـ نيريژي

   4 ـ گهواري

   5 ـ كاني

   6 ـ زنجيري ولي طايفه گوران ساكن در اين شهرستان در كل خود را گوران مي‌خوانند.

  تقريباً در 100 روستاي تابعه اين شهرستان طابفه گوران وجود دارد ولي اكثر گوران‌ها در روستاهاي دهستان حومه قراتوره، كوله، زرينه بوده و در ديگر روستاهاي تابعه شهرستان نيز طايفه گوران ديده مي‌شود. طايفه گوران داراي 6799 خانوار و جمعيتي بالغ بر 35459 نفر دارد. مشاغل اصلي گوران‌ها كشاورزي و دامداري بوده است.

  نحوه اسكان طايفه گوران در همه‌جا رعيتي و كشاورزي مشغول مي‌باشند. محل اسكان آن‌ها در دهستان‌هاي حومه قراتوره، كوله و زرينه مي‌باشد يا به عبارتي ديگر در ناحيه شرق و جنوب شرقي و ناحيه مركزي و جنوب شهرستان ديواندره گوران‌ها در زمين‌هاي پست و فلاتي منطقه سكونت دارند تنها جاذبه ديدني و تفريح‌گاهي رودخانه قزل‌اوزن و يول‌كشتي و جاذبه‌هاي طبيعي در حاشيه آن مي‌باشد.

  گوران‌ها جماعتي مستقل و متعهد بوده و به ندرت اختلاف درون‌گروهي داشته‌اند و اگر اختلافي بين آن‌ها واقع شده بيشتر در زمينه مالكيت زمين و آب و چراگاه‌هاي دام يا اختلاف در نظر و عقيده بوده است.

  راه‌هاي نفوذ طايفه گوران در بين مردم 1 ـ از راه خواستگاري 2 ـ شركت در مراسم تعزيه و عروسي و مذهبي

  اشتراك در محل تغذيه دام:

  اين طايفه به قناعت، ساده‌زيستي، تقوا، واعظي از جمله موضوعات اشتهار طايفه گوران مي‌باشد. با توجه به موقعيت طبيعي و استراتژيك سكونت گوران‌ها در حاشيه دو رودخانه بزرك و مهم منطقه قزل‌اوزن و يول‌كشتي فلات و دشت بودن اين مناطق كه در گذشته به عنوان چراگاه دام مورد استفاده دامدارن ده‌نشين و كوچ‌نشين قرار داشته در حال حاضر بيشتر آن به زراعت ديم و مقداري هم به زراعت‌هاي ديگر اختصاص يافته است.

  گوران‌ها بيشتر زمين‌هاي دشت و كم‌ارتفاع را كه بالغ بر 63 هزار هكتار زمين كه شامل زمين آبي و ديم يونجه‌زار و علفزار مي‌باشند در اختيار دارند. نوع محصولات آن‌ها شامل گندم، جو، نخود و تا حدودي عدس و آفتابگردان است.


   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 100 l تاریخ ارسال دوشنبه, 18 اسفند 1393 ساعت 20:58 توسط سارال خبر l کد خبری: 4250

  اضافه کردن نظر

  سارال خبر نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


  تبلیغات
  
  

  آخرین عناوین اخبار دیواندره