نسخه RSS سارال خبر

  سارال خبر: با توجه به اين‌كه طوائف منمي، برازنده، خواجه‌وند و كلهر خاص شهر و روستاهاي استان آذربايجان غربي و قسمت‌هاي شمال و شمال غرب شهرستان بيجار مي‌باشد شهرستان ديواندره از سكونت اين طوائف درصد كمي را داشته است.

  به گزارش خبرنگار سارال خبر،

  طايفه مندمي (منمي)

  با توجه به اين‌كه طوائف منمي، برازنده، خواجه‌وند و كلهر خاص شهر و روستاهاي استان آذربايجان غربي و قسمت‌هاي شمال و شمال غرب شهرستان بيجار مي‌باشد شهرستان ديواندره از سكونت اين طوائف درصد كمي را داشته و براين اساس تنها مي‌توان به اطلاعات بنيادي و جغرافيايي انساني و وضعيت مذهبي اين طوائف اشاره كرد و از نظر وضعيت‌هاي زيست‌محيطي و خدمات اجتماعي و فرهنگي با توجه به قلت و پراكندگي سكونت خانوارهاي اين طوائف اطلاعات قابل اسنادي در منطقه استنباط نشده است.

  سرايل اين طائفه امين ديوان مشهور به ملاويسه مي‌باشد. منمي‌ها بناي پل تاريخي سنندج واقع در خيابان فردوسي را به ملاويسه نسبت داده‌اند.

  در كل شهرستان حدود 299 خانوار و 1213 نفر جمعيت دارند. شغل آن‌ها كشاورزي و دامداري مي‌باشد.

  دو نفر از طايفه منمي‌ها دو برادر به نام‌هاي عزيزخان و تكش‌خان بوده كه طي درگيري‌هاي شديد با دولت رضاخان در ارتفاعات روبروي روستاي گل‌قباغ از توايع دهستان حومه بخش مركزي ديواندره كشته و در روستاهاي افراسياب و ینگي ارخ دفن شده‌اند. طايفه منمي پيرو دين اسلام و مذهب تسنن دارند.

  این طایفه در شهرزور و زهاب و حسين‌آباد و روستاهاي ديواندره سكونت دارند اين طايفه را در كُردي منمي مي‌گويند كه به معناي خانه به دوش است كه از بازماندگان قوم مانايي هستند و بيشتر آن‌ها به شغل زراعت و گله‌دارزي مشغولند و داشته زمستان را زهاب و شهرزور به سر مي‌بردند و بهار و تابستان را در اوباتو و سارال مي‌گذراندند.

  طابفه براز

  يكي از طوايف كرد است كه در اوباتو و قره‌توره سكونت دارند و آنان در گذشته در وان ايروان زندگي مي‌كردند و نسبت اين طايفه به كهيا صالح منتهي مي‌شود كه امير تيمور گورگاني (772 ـ807 هجري) او را با سه هزار خانواده اتباعش تبعيد كرد و عده‌اي كه در بلوك اوباتو و قره‌توره و برخي را در مريوان جا مي‌داد.

  سرايل اين طايفه سليم بيگ بوده و در حال حاضر مصطفي‌خان خردپرورده با كهولت 90 سال سن ساكن شهرستان تكاب سرايلي اين طايفه را دارد.

  برازنده‌هاي ساكن در مناطق شهرستان ديواندره داراي دين اسلام و پيرو مذهب تسنن هستند. جمعيت آن‌ها 1700 نفر و در 528 خانوار مي‌باشند. شغل آن‌ها كشاورزي و دامداري مي‌باشد.

  وجه تسميه اين خاندان كه بنام براز است از گراز گرفته شده است كه در ايران نشانه زور و نيروي بازو بوده است و در كردي به گراز، براز گفته مي‌شود.

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 122 l تاریخ ارسال یکشنبه, 24 اسفند 1393 ساعت 17:14 توسط سارال خبر l کد خبری: 4291

  اضافه کردن نظر

  سارال خبر نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


  تبلیغات
  
  

  سال نو مبارک باد

  یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار

  سال 1394 مبارک

  آخرین عناوین اخبار دیواندره