نسخه RSS سارال خبر

  سارال خبر: یک پزوهشگر مسائل اجتماعی گفت: در نهایت اینکه برای داشتن یک ارتباط سالم و رضایتبخش علاوه بر ارسال درست و مناسب پیام کلامی، پیام غیر کلامی متناسب با آن را استعمال کنیم و سعی کنیم بر مهارت غیر کلامی خویش بیشتر کنترل و احاطه داشته باشیم.

  به گزارش خبرنگار سارال خبر، ناصر کریمیان محقق و پژوهشگر مسائل اجتماعی در رابطه با ارتباط و برقراری آن به خبرنگار ما گفت: از آنجایی که بیش از 75 درصد اوقات روزانه ما صرف ارتباطات می شودشاید برای شما هم بارها پیش آمده که قربانی سوءتفاهمات متناوبی علی الخصوص در حیطه های کاری و اداری- روابط بین فردی- زناشویی و... شده اید و این سوءتفاهمات در دنیای امروزی که عصر ارتباطات نامیده می شود و همین ارتباطات بعنوان عالی ترین دستاورد بشری محسوب می گردد و گردش آزادانه و سیار اطلاعات از ضروریات اجتناب ناپذیر آنست منبع بسیاری از دلخوری ها و تکدر خاطرها شده که به سطح مناسبات و روابط اجتماعی آسیب جدی وارد ساخته است که سالیان متمادی هزینه می برد تا اثرات آن را تخفیف یا از بین ببریم.

  وی افزود: مطمئنا در دنیای امروزی فرد موفق و برنده واقعی کسی است که بتواند در این عصر مجهز به مهارت ارتباطی کارآمد و متقابل باشد و بنحوی موثر وسازگارانه بتواند با دنیای پیرامون خویش ارتباط برقرار کند.

   کریمیان اظهار داشت: تصور عامه اینست که فردی با مهارت ارتباطی فعال کسی است که بتواند از مهارتهای کلامی(verbal) و نحوه موثر صحبت کردن بعنوان فرستنده پیام برخوردار باشد اما این شاید بخشی از این فرایند باشد چرا که چربش تاثیر گذاری مهارت غیر کلامی(non verbal) بیش از مهارت کلامی ست.

   این پژوهشگر مسائل اجتماعی خاطرنشان کرد: به عبارتی اعتبار داده های غیر کلامی 5 برابر بیشتر از داده های کلامی است و طبق تحقیقات بیش از 65 درصد داده ها و اطلاعات از طریق غیر کلامی(ایما و اشاره، حالات دست، صورت ،چشم، ژستها و..) منتقل می شود.

   کریمیان افزود: یعنی آنجا که تناقض بین مهارت کلامی و غیر کلامی وجود دارد گیرنده پیام بیشتر به داده های غیر کلامی توجه می کند.

  وی گفت: جبران خلیل جبران اشاره می کند که اگر میخواهی به حقیقت آدمی دست پیدا کنی به آنچه که می گوید گوش فرا مده ، به آنچه که نمی گوید گوش فرا بده... شاید والدین این مثال را بیشتر لمس کنند زمانی که فرزندشان از آنان تقاضای رفتن به پارک را مطرح می کند و با وجود مشغله کاری فراوان بصورت کلامی و با بله گفتن به نیاز آنها پاسخ می دهند اما فرزندشان در جواب آری گفتن پدر و مادر به وی یادآور می شوند که یعنی مرا به پارک نمی بری!!! این مورد نشان می دهد که پیام هم بصورت ناقص ارسال شده و هم بصورت ناقص دریافت چرا که فرزند تشخیص می دهد که والدین علیرغم اظهار کلامی هیچگونه اشتیاق و رغبتی از خود برای اجابت درخواستش ارائه نداده اند و این مرا یاد جمله قشنگی می اندازد که زبان بدن هیچ وقت دروغ نمی گوید.

  محقق و پژوهشگر مسائل اجتماعی در مورد ارتباط کلامی و غیر کلامی عنوان کرد: پس یک ارتباط موثر وسازنده یعنی اینکه پیام هم از لحاظ کلامی و غیر کلامی یک مفهوم و معنا را در ذهن متبلور سازد. برای تشویق از کلمات تحسین برانگیز و زبان بدن متناسب با آن استفاده کنیم و برای تنبیه آن بالعکس. بطوریکه گیرنده ، پیام واحدی را دریافت کند نه جملات و اشارات دوپهلو و کاملا متناقض.

  وی در پایان خاطر نشان کرد: البته پاره ای از این تفاوتها ریشه فرهنگی دارد که در هر جامعه ای برحسب بافت جغرافیایی و اجتماعی آنان متفاوت است و این امر نسبیت فرهنگی را می رساند مثلا در ایتالیا برای تمایل نشان دادن به چیزی سر را از پایین به سمت بالا حرکت می دهند در حالیکه در کشور ما سر را به سمت پایین . بهر حال اگر بخواهیم یک ارتباط موثر و سازنده و کامل را فرموله بکنیم عبارتند از:

  ارتباط کامل: معنای پیام در ذهن فرستنده

  =

  معنای پیام در ذهن گیرنده

  در نهایت اینکه چگونگی ارسال یک پیام چگونگی دریافت آن را تعیین می کند اگر با خشم ارسال شود خشم دریافت می گردد و اگر با نرم خویی ارسال گردد به نرمی دریافت می گردد.در نهایت اینکه برای داشتن یک ارتباط سالم و رضایتبخش علاوه بر ارسال درست و مناسب پیام کلامی، پیام غیر کلامی متناسب با آن را استعمال کنیم و سعی کنیم بر مهارت غیر کلامی خویش بیشتر کنترل و احاطه داشته باشیم....

  ناصر کریمیان- پژوهشگر مسائل اجتماعی

   

  آيتم جزئيات

  بازدید ها: 440 l تاریخ ارسال پنجشنبه, 30 بهمن 1393 ساعت 18:05 توسط سارال خبر l کد خبری: 4075

  اضافه کردن نظر

  سارال خبر نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


  تبلیغات
  
  

  آخرین عناوین اخبار دیواندره